Dlaczego muszę nagle oddawać mocz po alkoholu?

Gdy wypiję choć trochę alkoholu( jakiego kolwiek-nie pije piwa), to w ciągu kilku minut muszę bardzo mocno oddać mocz. Mniej więcej w ten sam sposób jak to się dzieje przy kamicy nerkowej. Tylko po alkoholu przechodzi mi to po niecałym dniu. Zaczęło się to dopiero nie dawno( jakoś 3 -4 miesiące temu). A piję od znacznie dłuzszego czasu.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

nagła i częsta potrzeba oddawania moczu po spożyciu alkoholu jest zjawiskiem dość powszechnym. Dochodzi do tego z powodu odwodnienia organizmu i braku możliwości przyjmowania dużej ilości wody przez nerki, co skutkuje ciągłymi wizytami w toalecie.

Taki efekt spowodowany jest blokowaniem uwalniania przez alkohol hormonu wazopresyny. Odpowiada on bowiem za dotarcie do nerek i zmuszenia ich do zatrzymania większej ilości wody w organizmie. Gdy jest blokowany, nawet pomimo przyjmowania płynów nerki ich nie zatrzymują, co często kończy się pilną potrzebą oddania moczu.

Jeżeli jednak taki stan nie występował wcześniej, a teraz pojawia się regularnie, zalecamy uważną obserwację występujących kłopotów. Może się Pani również umówić na konsultację urologiczną, a w razie potrzeby wykonać odpowiednie badania (analiza moczu i USG. układu moczowego).

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym schorzeń, przy których występuje częstomocz:

https://portal.abczdrowie.pl/czeste-oddawanie-moczu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.