Dlaczego po porodzie muszę często oddawać mocz?

Witam, Równy rok temu urodziłam dziecko. Po porodzie pojawił się problem, mianowicie bardzo często odczuwam potrzebę oddania moczu, natomiast kiedy próbuje się załatwić trwa około 5 minut zanim oddam mocz i jest go bardzo niewielka ilość. Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić? Ginekolog? Urolog? Czy to może świadczyć o jakiejś chorobie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najlepiej byłoby udać się do uroginekologa, czyli specjalisty, który diagnozuje i leczy dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym, w tym patologię dna miednicy u kobiet.

Problemy z oddawaniem moczu to częsty problem, zwłaszcza po porodzie siłami natury. Bywa, że jest on związany z nietrzymaniem moczu lub pęcherzem nadreaktywnym. Pomóc mogą specjalne treningi lub środki farmakologiczne, które przepisuje lekarz po uprzednim badaniu.

Proszę więc poszukać ginekologa ze specjalizacją z urologii, który pomoże Pani znaleźć przyczynę opisanych trudności z oddawaniem moczu.

W międzyczasie może Pani zapoznać się z podobnymi pytaniami. Znajdzie je Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/parcie-na-pecherz-i-czeste-oddawanie-moczu-po-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/parcie-na-pecherz-po-porodzie.

Przydatny może okazać się również artykuł dotyczący nietrzymania moczu: https://portal.abczdrowie.pl/nietrzymanie-moczu-po-porodzie-dlaczego-nie-zawsze-moge-to-kontrolowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.