Dlaczego poziom b-HCG aż tak spadł?

Dzień dobry, mam pytanie. W środę, 5.04 robiłam test bHcg - wynik wyniósł 320. W piątek wartość wynosiła 450. Poszłam do ginekologa, lekarz wykluczył ciążę pozamaciczną, pecherzyk znajduje się w dobrym miejscu. Kazał powtórzyć badanie krwi. W poniedziałek wynik wyszedł 92. Nie mam żadnych objawów poronienia, nie czuje się źle, wszystko ze mną ok. Czy jest możliwość że doszło do pomyłki w laboratorium. Czy jest możliwość aby beta spadała bez poronienia?
KOBIETA, 31 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

chociaż laboratoria starają się być jak najbardziej precyzyjne, istnieje zawsze pewne ryzyko błędu lub nieprawidłowości w wynikach. W prawidłowo rozwijającej się ciąży hormon beta-HCG nie powinien spadać, lecz wręcz przeciwnie – rosnąć, a przynajmniej do pewnego momentu. Zakłada się, że co 48-72 godziny jego wartość powinna ulegać podwojeniu. Niespodziewany spadek gonadotropiny kosmówkowej we wczesnej ciąży może być niepokojący. W takiej sytuacji zachęcamy do powtórzenia badania i udania się z wynikiem do ginekologa, który zaleci dalsze postępowanie. Trzymamy kciuki, żeby wszystko było dobrze!

Odpowiedzi ekspertów na inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-w-prawidlowo-przebiegajacej-ciazy-moze-dojsc-do-spadku-beta-hcg,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-spadek-beta-jest-w-tej-sytuacji-czyms-normlanym,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spadek-poziomu-beta-hcg-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.