Dlaczego poziom b-HCG spadł?
Witam, jestem w 7t4d ciąży. 2 tygodnie temu miałam USG, na którym był zarodek i bujące serduszko. Wczoraj i dzisiaj robiłam badanie beta hcg - oba w innych laboratoriach. Wczorajszy wynik to ponad 131 tys, a dzisiaj tylko ponad 127 tys, czyli spadek. Czy ta różnica może wynikać z tego, że to inne laboratorium? A może powinnam się spodziewać poronienia?

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
różnica w wynikach badania hormonu beta-HCG nie jest duża i może wynikać z tego, że badania wykonywane były w innych laboratoriach. Niestety spadek gonadotropiny kosmówkowej może również oznaczać, że ciąża przestała się rozwijać.
Proszę być dobrej myśli i koniecznie powtórzyć badanie w jednym laboratorium, aby mieć pewność, że wykonane zostało prawidłowo. Zakłada się, że hormon beta-HCG powinien podwajać swoją wartość co 2-3 dni.
Czasem jednak hormon rośnie wolniej, a mimo to ciąża utrzymuje się. Szanse są o tyle większe, że ginekolog zauważył obecność zarodka wraz z bijącym serduszkiem. Trzeba wierzyć, że będzie dobrze. Trzymamy za to mocno kciuki!
Pytania dotyczące niskich przyrostów beta-HCG w ciąży znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niski-przyrost-beta-hcg-a-ryzyko-poronienia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spadek-hcg-w-10-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-w-prawidlowo-przebiegajacej-ciazy-moze-dojsc-do-spadku-beta-hcg.