Dlaczego roczne dziecko nie chce jeść?

Moj 16 miesieczny syn stracil apetyt. Moze zacznr od poczatku. Wczesniej dieta mojego syna wygladala tak;rano okolo 6 -7mm okolo 180ml pozniej okolo 10-11 kaszka mleczno ryzowa nestle bobovita okolo 210 ml pozniej okolo 14-15 zupka drugie danie nastepnie okolo 18 kanapka z pasztetem szynka lub jakis jogurt czasami tubka owocowa bo normalnych swiezych owocow bie chce i na koniec okolo 20 mpeko 180ml i qnocy mleko tez 180 lub 210 ml. Po jakims czasie oviady jadl jak zajelam go zabawa ale juz na podwieczorek nie bylo mowy o kanapce czy o jogurcie jogurt jedynie podany podstepem zabawiam i lyzeczka do buzi. Aktualnie chcialabym zeby zaczal jesc normalbir sniadania zamiast kaszy ale przestal jesc calkowicie dawalam parowke bie chce jajeczbice kanapke kisiel owoce nalesniki dosloqbie nic nie chce jedynie mleko obiadu tez nie cgce juz jesc na kolacje dostaje teraz kasze bo chcialam zrwzygnowac z jedzebia nocnego udalo sir alr mimo to moje dziecko nie chce provowac nowych smakow bie cgce hrac owocow do buzi co rovic jak go karmic. Z kawalkami tez ma provoem narazie ma 10 zabkow

Dzień dobry,
Warto skonsultować się z lekarzem-pediatrą i sprawdzić czy dziecko jest zdrowe, nie ma niedowagi i prawidłowo się rozwija fizycznie i psychicznie. Lekarz może zalecić badania albo konsultację ze specjalistą (również psychologiem). Jeżeli wszystko będzie w porządku, radziłabym nie zmuszać dziecka do jedzenia ani nie wywierać presji. Można proponować, zachęcać i pokazywać, że sama Pani coś je i Pani to smakuje - to często działa. Dziecko, jak każdy człowiek ma swoje preferencje smakowe. Małe dziecko musi się przyzwyczaić do nowych smaków i nieznanych konsystencji pokarmu, musi się nauczyć gryźć. Jeżeli dziecko ostatnio straciło apetyt, to warto zastanowić się czy coś trudnego wydarzyło się w jego życiu? Jeżeli synek jest zdrowy, powodem braku apetytu może być stres - jakieś trudne wydarzenie w życiu Państwa rodziny, nagła zmiana, na przykład przeprowadzka, albo nowa niania. Być może warto skorzystać z konsultacji u specjalisty (psychoterapeuty, psychologa) aby omówić swoje trudności związane z wychowywaniem dziecka, bo bunt przeciwko jedzeniu może być związany z trudnościami w innych obszarach. Serdecznie pozdrawiam.