Dlaczego skóra moich dłoni pęka?

Dzień dobry mam problem z dłońmi. Mianowicie chodzi o to ze skóra na opuszkach prawej dłoni robi się twarda (jak po oparzeniu)następnie pęka i schodzi. Efekt ten powtarza się dwa lub trzy razy i potem skóra pozostaje normalna. Dzieje się tak przeważnie na przełomie wakacji. Poniżej zamieszczam zdjęcia. Prosze o pomoc jak sobie z tym poradzić i co moze być przyczyną
MĘŻCZYZNA, 30 LAT około miesiąca temu

Pierwsza pomoc - poparzenia

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety nie załączył Pan żadnych zdjęć. Pękanie skóry na palcach może być objawem atopowego zapalenia skóry, grzybicy lub łuszczycy. Uszkodzeniom naskórka sprzyjają również zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność tarczycy.

Nie bez znaczenia są substancje chemiczne, które wpływają bezpośrednio na naskórek, a także nieodpowiednia pielęgnacja. Zdarza się, że pękająca skóra to jeden z objawów alergii, np. na kurz czy metale.

Żeby jednak zdiagnozować problem musi Pan udać się do dermatologa, który oceni zmiany i w razie potrzeby wdroży odpowiednie leczenie.

Aby zapobiegać uszkodzeniom naskórka warto podczas sprzątania używać jednorazowych rękawiczek, aby ograniczyć kontakt z chemikaliami. Proszę również dbać o nawilżenie.

Być może przydatne okażą się odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pekanie-opuszek-palcow, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-poradzic-sobie-z-pekajaca-skora-na-dloniach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty