Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 3 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego sperma ma kolor brązowy?

Witam, od ok. 3 tygodni zauważyłem, że kolor mojego nasienia zmienił się na bardziej brązowy, obecnie kolor wrócił do normy jednak pojawiły się brązowe, twardsze grudki. Jestem młody i niepokoi mnie ten stan. Co może być orzyczyną?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 5 miesięcy temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

fizjologiczny kolor spermy powinien być biały czy też biało-szary. Czasami sperma przybiera jeszcze kolor żółty lub staje się przezroczysta. Wiele zależy od diety czy trybu życia mężczyzny. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-chcielibyscie-wiedziec-o-spermie-ale-boicie-sie-zapytac.

Jeżeli kolor spermy ulega zmianie na czerwony, różowy czy brązowy, konieczna jest wizyta u lekarza. U młodych mężczyzn czerwony czy brązowy kolor spermy nie musi oznaczać niczego niepokojącego, zwłaszcza jeśli pojawia się sporadycznie. Kolor czerwony czy różowy wynika z krwawienia (np. z powodu świeżego uszkodzenia naczynia krwionośnego) w narządzie płciowym, a brązowy – krew starą, gdy mikrouszkodzenie się goi. Często ten uraz wynika z podrażnienia prostaty.

Być może odpowiedzi naszych ekspertów na te pytania okażą się pomocne: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawidlowy-kolor-spermy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/masturbacja-a-brazowa-sperma-dlaczego-ma-taki-kolor.

Ponieważ niepokojące zmiany w kolorze spermy mogą także towarzyszyć nowotworowi, stąd warto skonsultować się z urologiem, który może zlecić USG. O raku jądra przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jadra-rodzaje-objawy-profilaktyka-raka-jadra.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy