Dlaczego tak często mam zapalenie jajników?

W ciągu 1,5 miesiąca miałam dwa razy zapalenie jajników, za każdym razem brałam distreptaze w czopkach, a teraz zaczynam czuć że znowu mnie boli, a od ostaniego minęło z trzy tygodnie może. Czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zapalenie przydatków to problem, który ma tendencję do powracania. Przyczyną takiego stanu mogą być błędy higieniczne, niedoleczone infekcje lub choroby przenoszone drogą płciową.

Do stanu zapalnego dochodzi na skutek przedostania się bakterii przez pochwę. Taka sytuacja może mieć miejsce w trakcie menstruacji, po porodzie lub poronieniu, po wykonanym zabiegu ginekologicznym czy po założeniu wkładki hormonalnej.

Często przyczyną nawracającego zapalenia jajników jest aktywność seksualna z zarażonym partnerem, dlatego ważne, aby w przypadku wykrycia choroby przenoszonej drogą płciową, leczeniu poddał się także partner. W przeciwnym wypadku problem będzie powracał.

Profilaktyka zapalenia przydatków polega na prawidłowej higienie intymnej i higienie życia seksualnego (w tym stosowaniu prezerwatyw). Warto na jakiś czas zrezygnować z basenów oraz nie stosować irygacji pochwy.

Aby dowiedzieć się więcej o zapaleniu przydatków, proszę zapoznać się z poniższym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-przydatkow-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.