Dlaczego wątroba wytwarza kwas moczowy?

Uprzejmie proszę o odpowiedź. Badania z krwi ukierunkowane na wątrobę są w normie. Skoro wątroba jest w porządku, to dlaczego wytwarza kwas moczowy ?

Witam!
Kwas moczowy jest wytwarzany również u zdrowych osób. Domyślam się, że chodzi Pani o podwyższony poziom kwasu moczowego. Taka sytuacja występuje najczęściej w przypadku dny moczanowej. Jest to choroba metaboliczna, za którą nie odpowiada wątroba, ale liczne skomplikowane szlaki przemian które zachodzą w organizmie. Często osoby z podwyższonym stężeniem kwasu moczowego mają również nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. Najczęstszą z przyczyn jest otyłość (zwłaszcza brzuszna) i nieprawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej.