Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 2 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dni płodne a niepłodne

Mam 20 lat. Okres mam co 30, 31 dni, czyli miesiączki miałam kolejno 13 listopada, 13 grudnia i 14 stycznia. Mój pierwszy stosunek uprawiałam 22 stycznia proszę powiedzieć czy jestem w ciąży, w czasie stosunku zabezpieczyliśmy się prezerwatywą. Bardzo się boje i proszę napisać w jaki sposób mam liczyć dni płodne i niepłodne. Z poważaniem. Bardzo dziękuje za odpowiedz.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Planowanie ciąży a palenie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

22 stycznia to 9 dzień cyklu. Wg metody 20/21 początek niepłodności wyznacza się, odejmując 20 dni od najkrótszego spośród ostatnich 12 cykli lub 21 od najkrótszego z ostatnich 6. Zakładając, że żaden z ostatnich 6 nie był krótszy niż 30 dni można przyjąć, że 9 dzień cyklu był dniem niepłodnym. Ponadto zastosowanie prezerwatywy drastycznie zmniejsza ryzyko nieplanowanego poczęcia. 

Dla większego spokoju ducha prezerwatywę można połączyć ze środkami plemnikobójczymi opartymi na nonoksynolu, o ile producent danego środka zezwala na jego stosowanie łącznie z prezerwatywami.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy