Zapytaj lekarza

7 4 2 , 5 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dni płodne a tabletka 72 h

Mój cykl jest dość nieregularny. Trwa od 30-35 dni. Ostatnio okres zaczął mi się 25.03. Do stosunku bez zabezpieczenia doszło dnia 11.04. W około 60 godzin po stosunku zażyłam tabletkę "72 h po". Nie wystąpiły u mnie żadne dolegliwości po jej zastosowaniu. Teraz nie dostałam jeszcze okresu. Chciałam być pewna, że nie jestem w ciąży, więc zrobiłam test. Na pierwszym widać słabiutko różową kreskę pod literką T. Drugi test zrobiłam następnego dnia i wynik wyszedł negatywny. Poszłam zrobić test z krwi, ale na wyniki muszę poczekać jeszcze dwa dni. Bardzo się denerwuję i chciałabym wiedzieć, czy prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży jest duże? Czy przyjęcie tabletki dopiero po 60 godzinach oznacza, że było za późno na to, by uniknąć ciąży? Proszę o szybką odpowiedź!!!
KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam.

Tabletka "po" wykazuje działanie (które częściowo jest działaniem wczesnoporonnym) do 72 godzin od stosunku. Im później zostanie przyjęta, tym mniejsza szansa na jej skuteczność. Polecam artykuł: http://abcantykoncepcja.pl/antykoncepcja-postkoitalna.

Miesiączka często zostaje przez taką tabletkę opóźniona bądź przyspieszona. O objawach ubocznych przeczyta Pani zresztą w ulotce. Być może wynik pierwszego testu odczytała Pani zbyt późno (po więcej niż pół godziny)? Jest to częsta przyczyna wyników fałszywie pozytywnych. Dobrze Pani zrobiła, wykonując test z krwi - jest on dokładniejszy, wcześniej daje wynik pozytywny w razie ciąży (nawet 7-8 dni od zapłodnienia). Skuteczność tabletki "72 h po" wynosi po takim czasie ok. 60%. Aby przekonać się, czy doszło do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka, pozostaje czekać na wynik.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy