Witamy!
Opisane dolegliwości związane z zaburzeniem oddawania moczu mogą sugerować przerost prostaty lub inną patologię dróg moczowych w tym zmiany organiczne pęcherza moczowego. Aby stwierdzić przyczynę konieczne jest wykonanie badania per rectum oraz badań dodatkowych. Bardzo dobrze, że jest Pan pod opieką urologa.
Badanie cystoskopowe dostarczy bardzo cennych informacji o strukturze dróg moczowych, nie jest to badanie dotyczące bezpośrednio prostaty. Badanie to odbywa się rutynowo w znieczuleniu miejscowym, jest ono zazwyczaj niebolesne, pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, który może mieć charakter parcia na mocz. Badanie przebiega tym sprawniej i przyjemniej im pacjent jest bardziej rozluźniony i współpracuje.
Opisana zmiana może sugerować skupienie tkanki łącznej o charakterze blizny. Jednakże aby dokładnie określić charakter zmiany wskazana jest ocena bezpośrednia, najlepiej urologa.
Proponuję pozostać pod opieką urologa, do niego także należy kierować wszelkie wątpliwości, na pewno postara się je wyjaśnić.
Oddawanie moczu powinno być w warunkach prawidłowych niebolesne i towarzyszyć mu powinno uczucie ulgi po mikcji. Czasami mogą pojawić sie jednak objawy dyzuryczne, czyli takie które Pan opisuje. Należą do nich oddawanie moczu małymi kroplami i ból w czasie oddawania moczu, uczucie parcia na mocz, pieczenie w cewce moczowej.
Jest Pan młodą osobą dlatego w Pana przypadku w diagnostyce należy brać pod uwagę infekcje dróg moczowych, które mogą wywołać opisane przez Pana objawy. Infekcje dolnego odcinka dróg moczowych mogą być spowodowane np. przez chlaydię. Ważne znaczenie ma wywiad. Często konieczne jest leczenie obydwojga partnerów seksualnych. Infekcje mogą wystąpić też na wyższych piętrach układu moczowego. Wtedy najczęściej spowodowane są bakterią E. coli. Z badań warto wykonać podstawowe badanie moczu lub posiew moczu. Leczenie opiera sie najczęściej na podawaniu antybiotyków, takich na które bakterie są wrażliwe. Posiew moczu najlepiej wykonać od razu z antybiogramem.
Inną przyczyną tego typu objawów jest przerost prostaty. Zazwyczaj jednak dochodzi do niego u starszych mężczyzn. Można wykonać badanie wielkości prostaty przy pomocy usg.
Poza tym czasami dolegliwości takie mają przyczynę emocjonalną, mogą być na przykład skutkiem nadmiernego stresu. Najpierw jednak należy wykluczyć przyczyny organiczne tych dolegliwości.
Przyczyną tych dolegliwości mogą być też mechaniczne wady budowy układu moczowego.
Jeśli chodzi o cystoskopię jest to badanie umożliwiające wizualną ocenę błony śluzowej wnętrza pęcherza moczowego. Badanie trwa 5-10 min i wykonuje sieje najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Czasami pobiera się wycinki do badania histopatologicznego. Po badaniu można odczuwać lekki dyskomfort przy oddawaniu moczu. Należy pić dużo płynów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Zaleganie moczu po mikcji – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Czy moje objawy wskazują na zapalenie prostaty? – odpowiada Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
- Jaka może być przyczyna oddawania moczu przez sen? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Biała wydzielina z cewki moczowej pod koniec mikcji – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Zapalenia pęcherza moczowego, pieczenie a możliwe dolegliwości – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jakie są objawy przyrostu prostaty? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- O czym świadczy wyciek moczu po mikcji? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak wyleczyć te problemy z oddawaniem moczu u 41-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy moje objawy sugerują zapalenie pecherza czy coś innego? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co takiego może oznaczać mój problem z oddawaniem moczu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie