Zaleganie moczu po mikcji

U mojego meza stwierdzono zaleganie moczu po mikcji bardzo duże - 150ml. Prostata powiększona -ok. 48na 37 na 39, obj. 36 ml. Poza tym stłuszczenie wątroby. Inny lekarz tego nie stwierdził w bad. USG. Jesteśmy załamani, obawiamy sie najgorszego. Mąz ma 54 lata. Co robić? Pozdrawiam Małgorzata

Witam, proszę nie rozpaczać... Zaleganie 150 ml - po pierwsze nie jest takie duże, po drugie - ten pomiar jest bardzo zmienny i bardzo często spowodowany PRZEPEŁNIENIEM pęcherza przed badaniem USG. Badanie wykonywane przy niewielkim uczuciu parcia może wykazać pusty pęcherz po mikcji !!! Prostata nie jest szczególnie powiększona - w rozpoznaniu i leczeniu przerostu prostaty bardzo istotne sa DOLEGLIWOŚCI a nie wyniki badań. Konieczna konsultacja u rozsądnego urologa - być może w ogóle leczenie nie będzie konieczne. Kazdy mężczyzna po 50-tce powinien wykonać badanie PSA - to jest dość ważne, a nie zamartwianie się "na zapas"!!!. Pozdrawiam RH