Dolegliwości wątrobowe po wieloletnim stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Po wielu latach stosowania pigułek antykoncepcyjnych odczuwam dolegliwości wątrobowe ;odbijanie po posiłkach,wzdęcia,dodam że od roku 4 miesięcy nie stosuję już ich a mam założoną spiral. Mam 41 lat co mam zrobić?

Te dolegliwości wcale nie muszą byc związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby. Aby określić funkcję wątroby można wykonać badania laboratoryjne takie jak: ASPAT, ALAT i poziom bilirubiny we krwi. Ocenić wątrobę i drogi żółciowe na podstawie badania USG. Wzdęcia mogą być spowodowane nieprawidłową funkcją jelit (może okazać się konieczne wykonanie gastroskopii czy też kolonoskopii). Trzeba w tej sprawie udać się bezpośrednio do lekarza, który zaleci odpowiedni sposób postępowania po badaniu.