Witam. Objawy nie wskazują na infekcję. Prawdopodobnie śluz obecny w moczu jest normalna wydzielina z dróg rodnych.
Witam,
W warunkach normalnych śluz zawsze znajduje sie w drogach moczowych i ma działanie ochronne i protekcyjne przed bakteriami i innymi drobnoustrojami. Ilość śluzu zwiększa się przy infekcjach i innych podrażnieniach dróg moczowych.
Do infekcji, które mogą zwiększać ilość śluzu w moczu należy zakażenie rzęsistkiem pochwowym, chlamydią, wirusem opryszczki, kiłą, rzeżączką oraz G vaginalis. Stan taki należy leczyć ponieważ może on prowadzić do w konsekwencji do niepłodności. Należy pobrać posiew z pochwy, aby powiedzieć jaki patogen spowodował infekcję. Ważne jest jednak czy występują dodatkowe objawy, takie jak pieczenie przy oddawaniu moczu lub leukocyty i erytrocyty lub azotyny w moczu.
Śluz w moczu może być tez wywołany kamicą nerkową. Wtedy jednak towarzyszy mu silny ból związany z przemieszczaniem sie kamienia.
W rozpoznaniu różnicowym należy brać też pod uwagę niektóre choroby jelita grubego, takie jak choroba Leśniowskiego Crohna. W takich wypadkach śluz może przedostawać sie z jelita do dróg moczowych. Czasami śluz może być też spowodowany niektórymi nowotworami pęcherza moczowego.
Śluz w moczu często wykrywany jest przypadkowo. Może spowodować zmętnienie moczu, najczęściej jednak ma postać pasm. W badaniu bardzo ważną rolę odgrywa sposób pobrania moczu. Należy pobierać pierwszy mocz po nocy, ze środkowego strumienia. Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć okolice intymne. Mocz należy dostarczyć jak najszybciej, najlepiej w przeciągu dwóch godzin od pobrania, do laboratorium. W przeciwnym wypadku wyniki mogą być zafałszowane. Jeśli w Pana przypadku mocz był nieprawidłowo pobrany, proszę powtórzyć badanie.
Dalsze postępowanie zależy od tego, jakie są inne wyniki badania moczu oraz od tego czy występują objawy dodatkowe. Jeśli jedynym objawem jest śluz w moczu, w takim wypadku nie ma powodów do obaw i konsultacja z lekarzem nie jest niezbędna. Natomiast jeśli w badaniu moczu pojawiają sie inne nieprawidłowości, takie jak leukocyty czy erytrocyty lub występują objawy dodatkowe tj gorączka czy pieczenie przy oddawaniu moczu, w takim przypadku konsultacja z lekarzem jest niezbędna.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wynik badania moczu u 59-letniej kobiety – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Wyniki badania moczu w 6. tygodniu ciąży – odpowiada MichaĹ Kurek
- Nerki a badanie moczu – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Jak interpretować swój wynik badania moczu? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Parcie na pęcherz po wypiciu sztucznie słodzonego napoju – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Śluz z krwią w moczu u 6-latki – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Interpretacja wyników badań moczu 45-letniej osoby – odpowiada lek. Magdalena Reszczyńska
- Mocz z krwią po stosunku. Co jest przyczyną? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Badanie moczu u dwuipółletniego dziecka – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Badanie moczu u 6-miesięcznego dziecka – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
artykuły
Pasma śluzu w moczu - kiedy powinien niepokoić?
Pasma śluzu w moczu, widoczne gołym okiem bądź pod
Mętny mocz - przyczyny, diagnostyka i leczenie
Mętny mocz to efekt obecności licznych elementów o
Posiew moczu - wskazania, przebieg badania i interpretacja wyników
Posiew moczu to badanie, które polega na bakteriol