Śluz w moczu

Witam mam 27 lat robiłem ostatnio badanie ogólne moczu i wszystko miesci sie w normie oprócz pasm śluzu w moczu, ktore powinny byc nieobecne ,a u mnie są dość liczne. Do tego dochodzi częste oddawanie moczu po wypiciu szklanki wody mija 20-30 minut i juz musze skorzystac z toalety. Nigdy nie musiałem tak często korzystać z toalety jak teraz. Jak jestem w towarzystwie to unikam na przykład wypicia filiżanki kawy po potem co chwile musze biec do toalety. Zaczynam się tym niepokoić, szczególnie właśnie śluzem w moczu. Czy może to byc jakas infekcja? Czy konieczny jest posiew moczu? Co może być przyczyną takiego śluzu w moczu, który wystepuje u mnie? I skad taka nagła koniecznosc, żeby co chwile biegać do toalety? Na poczatku bagatelizowalem problem, ale teraz stało się to dla mnie dosyć mocno kłopotliwe ;/ Z góry dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Witam. Objawy nie wskazują na infekcję. Prawdopodobnie śluz obecny w moczu jest normalna wydzielina z dróg rodnych.

Magdalena Mroczek

Witam,

W warunkach normalnych śluz zawsze znajduje sie w drogach moczowych i ma działanie ochronne i protekcyjne przed bakteriami i innymi drobnoustrojami. Ilość śluzu zwiększa się przy infekcjach i innych podrażnieniach dróg moczowych.
Do infekcji, które mogą zwiększać ilość śluzu w moczu należy zakażenie rzęsistkiem pochwowym, chlamydią, wirusem opryszczki, kiłą, rzeżączką oraz G vaginalis. Stan taki należy leczyć ponieważ może on prowadzić do w konsekwencji do niepłodności. Należy pobrać posiew z pochwy, aby powiedzieć jaki patogen spowodował infekcję. Ważne jest jednak czy występują dodatkowe objawy, takie jak pieczenie przy oddawaniu moczu lub leukocyty i erytrocyty lub azotyny w moczu.

Śluz w moczu może być tez wywołany kamicą nerkową. Wtedy jednak towarzyszy mu silny ból związany z przemieszczaniem sie kamienia.

W rozpoznaniu różnicowym należy brać też pod uwagę niektóre choroby jelita grubego, takie jak choroba Leśniowskiego Crohna. W takich wypadkach śluz może przedostawać sie z jelita do dróg moczowych. Czasami śluz może być też spowodowany niektórymi nowotworami pęcherza moczowego.

Śluz w moczu często wykrywany jest przypadkowo. Może spowodować zmętnienie moczu, najczęściej jednak ma postać pasm. W badaniu bardzo ważną rolę odgrywa sposób pobrania moczu. Należy pobierać pierwszy mocz po nocy, ze środkowego strumienia. Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć okolice intymne. Mocz należy dostarczyć jak najszybciej, najlepiej w przeciągu dwóch godzin od pobrania, do laboratorium. W przeciwnym wypadku wyniki mogą być zafałszowane. Jeśli w Pana przypadku mocz był nieprawidłowo pobrany, proszę powtórzyć badanie.

Dalsze postępowanie zależy od tego, jakie są inne wyniki badania moczu oraz od tego czy występują objawy dodatkowe. Jeśli jedynym objawem jest śluz w moczu, w takim wypadku nie ma powodów do obaw i konsultacja z lekarzem nie jest niezbędna. Natomiast jeśli w badaniu moczu pojawiają sie inne nieprawidłowości, takie jak leukocyty czy erytrocyty lub występują objawy dodatkowe tj gorączka czy pieczenie przy oddawaniu moczu, w takim przypadku konsultacja z lekarzem jest niezbędna.