Drętwienie palców u rąk podczas snu

Witam mam na imie Irena i mam 51 lat. Chciałabym zadać pytanie dotyczące drętwienia palców. Od dłuższego czasu mam dziwną dolegliwość. Podczas snu bardzo drętwieją mi palce u rąk. Najpierw dotyczyło to prawej dłoni , teraz od jakiegoś czasu drętwieją palce obu dłoni. Dolegliwość ta przechodzi tylko wtedy gdy wstanę z łóżka. Drętwienie palców dłoni jest bardzo bolesne i coraz częściej tak szybko nie ustępuje rano a utrzymuje się podczas dnia. Myślałam ze to może brak magnezu i zaczęłam od razu brac tabletki z magnezem ale drętwienie palców nie minęło.Czy to może być coś poważnego związanego z krążeniem? Czy jest to coś poważnego i powinnam iść do lekarza czy drętwienie palców przejdzie to samo? Z czego w ogóle może wynikać taka dolegliwość i dlaczego drętwienie palców pojawia się u mnie właśnie podczas snu? Będę wdzięczna za każdą informację. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Drętwienie, które Pani opisuje może być objawem wielu chorób. Ważny jest dokładny wywiad i badanie.

Opisywane dolegliwości mogą być objawem zespołu cieśni nadgarstka. Jest to choroba neurologiczna, która wynika z ucisku na nerw i jego zmian degeneracyjnych. Najpierw dolegliwości objawiające się zaburzeniami czucia, tzw. drętwieniem. Często pomaga tzw. strzepywanie dłoni. Nerwem dotkniętym chorobą jest nerw pośrodkowy. Miejsce ucisku na nerw leży w okolicy nadgarstka. Drętwienie dotyczy zazwyczaj kciuka, palca wskazującego i środkowego. Potem zajęta może być też druga ręka. Potem mogą pojawić sie dolegliwości bólowe i zaniki mięśniowe. Leczenie polega na odciążeniu ręki, np. poprzez używanie właściwej myszki komputerowej. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

Inną chorobą powodującą podobne dolegliwości jest zespół rowka nerwu łokciowego. W tym przypadku ucisk wywierany koło łokcia na nerw łokciowy. Drętwieje zazwyczaj palec 4 i 5. Leczenie polega na noszeniu szyny odciążającej na noc. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

Czasami podobne objawy mogą być powodowane zmianami degeneracyjnymi kręgosłup i ich uciskiem na nerw. Ważne jest w tym przypadku badanie neurologiczne i zdjęcie kręgosłupa tj. MRT.

Czasami drętwienie palców spowodowane jest dolegliwościami ze strony układu krążenia lub niedoborami witamin i mikroelementów.

Radzę zgłosić sie do lekarza rodzinnego, on w razie potrzeby wyda skierowanie do neurologa, a on pokieruje dalszym leczeniem i skieruje na odpowiednie badanie radiologiczne lub neurofizjologiczne.