Drętwienie prawej ręki od palców do łokcia

Witam! Mam na imię Monika i mam trzydzieści pięć lat. Mój problem to drętwienie prawej reki. Od jakiegoś czasu mam problemy z prawa ręką, a mianowicie drętwieje mi ona od palców do łokcia i strasznie mnie przy tym boli. Ostatnio podjęłam nową pracę: pracuje z nożami, ale nie jestem pewna czy to na pewno powstało od tego. Nawet jak jestem w domu i nic nie robię, to potrafi mnie ta ręka bardzo zaboleć w ten sposób i zdrętwieć. Jaka może być przyczyna tego drętwienia prawej ręki i bólu? Czy drętwienie prawej ręki to może być początek jakiejś poważniejszej choroby? Jeżeli tak to jakiej, czy czymś poważnym? Nigdy wcześniej nie miałam takich objawów, jestem jeszcze młoda i zaczynam się trochę niepokoić. Proszę o jakąś poradę, żebym wiedziała z czym mam do czynienia. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję za każdą pomoc.

Szanowana Pani, nie można bagatelizowac tych objawów. Prosze zgłosić się do neurologa lub ortopedy. Problem może dotyczyć zarówno nerwów obwodowych (zespół ciesni nadgarstka, zespół rowka newru łokciowego itp itp) jak i doleglwiości związanych z zaburzeniami na poziomie odcinka szyjnego kregosłupa. Proszę zgłosić się do badania klinicznego, na postawie którego oraz wywiadu lekarz zadecyduje o ew. konieczności wykonania badań dodoatkowych. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Drętwienie nadgarstka i przedramienia w czasie snu może mieć różne przyczyny.

W rozpoznaniu różnicowym trzeba brać pod uwagę zespół rowka nerwu łokciowego. Jest to druga co do częstości występująca neuropatia na kończynie górnej i wynika ona z kompresji neru łokciowego w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Zespół rowka neru łokciowego objawia się drętwieniem, występującym najpierw w nocy, a potem również za dnia. W końcu może prowadzić do upośledzenia funkcjonowania kończyny i zaburzeń ruchowych. Do przyczyn należą np. uraz czy spanie na ręce, w taki sposób, że dochodzi do urazu. Jeśli chodzi o leczenie to opiera się ono na unikaniu urazów i oszczędzaniu kończyny. Można także kupić specjalną szynę, którą zakłada się do spania. W diagnostyce ważne jest wykonanie badań elektrofizjologicznych i wywiad-które palce drętwieją? Czy są to palce 4 i 5? Jeśli tak może to świadczyć o zespole rowka nerwu łokciowego.

Inną mononeuropatią braną pod uwagę rozpoznaniu róźnicowym jest zespół cieśni nadgarstka. Wtedy bóle i drętwieniarównież pojawiają sie najpierw w nocy, w póżniej za dnia. Dotycza jednak innych palców i zazwyczaj nie występują na przedramieniu. Pomocny w diagnostyce jest wywiad, badanie neurologiczne i neurofizjologiczne. Jeśli natęzenie objawów jest znaczne, konieczna może być operacja

Podane przez Panią objawy, jeśli ciągną się aż do szyi mogą świadczyć o uciskaniu kostnych elementów kręgosłupa na nerwy. W takim przypadku być poże trzeba będzie wykonać badanie rezonansu magnetycznego.

Proszę zgłosić sie do neurologia, kótry zajmuje się diagnostyką tego typu dolegliwości, a on zleci ewentualną dalszą diagnostykę i ewentualne leczenie.