Drgawki i omdlenia przy zastrzykach u córki

Witam mam pytanie moja córeczka miała 3 razy drgawki w przedziale wiekowym od roku do 4 lat wystapily ,później nic się nie działo do momentu 11lat kiedy dostała podczas zmiany opatrunku wenflonu mówiła ze cos ja zaszczypalo i słabo jej się zrobiło a miała wstrzykiwany tez antybiotyk 2zastrzyki od razu po czym zemdlała chwilowo.Więcej się nie pojawiły ale się martwicę czy to może być badaczka?czy powinna zażywać leki i boje dwie żeby nie leczyly jednego a uszkodziły na co inne

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Omdlenia mogły być spowodowane bólem oraz silnymi emocjami, które towarzyszyły dziecku w czasie wstrzykiwań, zmian opatrunków. Takie omdlenia nie wymagają leczenia, ani szczególnego postępowania. Należy jedynie pamiętać, by w czasie podawania zastrzyków, pobrania krwi dziecko znajdowało się w pozycji leżącej, aby uchronić dziecko przed upadkiem wywołanym ewentualnym omdleniem. Gdyby jednak omdlenia pojawiały się również w innych sytuacjach, niezwiązanych z przeprowadzanymi badaniami/zabiegami, lecz w życiu codziennym, konieczna jest konsultacja lekarska. Proszę bez zaleceń lekarza nie podawać dziecku żadnych leków.