Omdlenie z drgawkami: co to może oznaczać?

Witam> Jestem kobietą, mam 20 lat. Ostatnio zemdlałam i podczas utraty przytomności miałam drgawki (głównie tułów, ale także ręce, nogi, głowa), trwały one około 1 minuty (wiem to z relacji kolegi, ponieważ nie pamiętam, byłam nieprzytomna). Po odzyskanniu świadomości w miarę szybko doszłam do siebie, co prawda byłam trochę osłabiona, chciało mi się spać. Dodam jeszcze, że nie był to pierwszy tego typu incydent, co więcej, mdlałam kilkakrotnie, z tym, że nie miałam wtedy drgawek. Oczywiście poszłam do lekarza, przebadano mnie neurologicznie, wszystko w porządku, tomograf i wideo EEG również, neurolog powiedział, że zdarzenie to nie ma żadnych przyczyn neurologicznych. Czy mogłabym się dowiedzieć, co innego mogło spowodować te drgawki? Czy może to być poważne schorzenie? Co one mogą oznaczać? Z kim jeszcze powinnam się skonsultować? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Objawy, które Pani opisuje nie są znamienne jedynie dla padaczki i nie zawsze mają tło neurologiczne. Zaburzenia elektrolitowe, w tym szczególnie wahania sodu i wapnia także mogą powodować podobne objawy.
Zdarza się również, że omdlenie z drgawkami jest pierwszym zwiastunem cukrzycy i związanej z nią hipoglikemią. Inne przyczyny to przedawkowanie leków, zatrucie substancjami chemicznymi, alkohol, narkotyki, zmiany hormonalne w czasie miesiączki czy też ciąży.
Występowaniu drgawek sprzyja również wrodzona predyspozycja związana z niskim progiem pobudliwości drgawkowej.
W diagnostyce napadów drgawkowych w pierwszej kolejności należy przeprowadzić dokładny wywiad, pomocne mogą być również relacje świadków zdarzenia.
Poza badaniami, które zostały u Pani wykonane można wykonać podstawowe badaniach krwi (w tym poziom cukru oraz jonów), badania hormonalne.
Niestety niekiedy zdarza się, że nie udaje się ustalić przyczyny drgawek.
Z wynikiem badania neurologicznego koniecznie powinna się Pani udać do lekarza rodzinnego, który ustali dalszą strategię diagnostyczną oraz zleci niezbędne badania. Powinna Pani być także pod okresową kontrolą neurologa.