Duszności, bezsenność, uczucie dławienia się oraz uderzenia ciepła do skroni

Witam, mam 22 lata. Od pewnego czasu, tzn. od 4 miesięcy mam dziwne objawy, takie jak duszności, uczucie dławienia się, bezsenność, uderzenie ciepła do skroni. Poszedłem do swojego lekarza, zrobiono mi ekg, na początku były jakieś nieprawidłowości. Pani doktor przepisała mi betaloc i oxazepam. Wybrałem wszystkie te leki i było ok, ale nie na długo. Następny atak miałem po półtora miesiąca, ale już z podwójną siłą. Tego feralnego dnia pojechałem na pogotowie, zrobili mi rtg klatki piersiowej i nic nie wykazało. Podano mi rellanium i wszystko było ok. Następnie odwiedziłem swojego lekarza rodzinnego. Dostałem skierowanie na spirometrię, oczywiście nic nie wykazało. Ponownie odwiedziłem lekarza, otrzymałem receptę na takie tabletki Bellergot. Wziąłem tylko 3 w ciągu dnia, zgodnie z zaleceniem lekarza, na wieczór mało nie zemdlałem. Moje pytanie jest takie. Czy to może być nerwica? Oczywiście chciałem nadmienić, że palę papierosy i przez 4 lata nadużywałem alkoholu - czy to może powodować takie zaburzenia w moim organizmie? Dla mnie jest to bardzo męczące i utrudnia życie. Proszę o odp.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam Panie Piotrze!

Drogą internetową nie ma możliwości, by w oparciu wyłącznie o Pana opis symptomów postawić rzetelną diagnozę. Objawy, o jakich Pan wspomniał, a więc: duszności, uczucie dławienia się, zaburzenia snu, parestezje (uderzenia gorąca do skroni) mogą wskazywać na jakiś z typów zaburzeń lękowych, ale rozpoznanie wymaga dokładnej diagnostyki. Skoro specjalistyczne badania, np. RTG klatki piersiowej, EKG czy spirometria nie wykazały żadnych nieprawidłowości, być może źródeł Pana dolegliwości należałoby szukać w czynnikach natury psychicznej. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nadużywał Pan w przeszłości alkoholu. Być może z tego względu EKG wykazało jakieś nieprawidłowości w pracy serca. Zażywane przez Pana leki oddziałują na funkcje psychiczne, np. Oxazepam stosuje się w leczeniu stanów lękowych, bezsenności i nadmiernej aktywności, podobnie jak Relanium (substancja czynna: diazepam), które działa tłumiąco na centralny system nerwowy, co daje odprężenie psychiczne, zwłaszcza w sytuacjach stresu. Relanium działa uspokajająco w stanach niepokoju i lęku. Natomiast Bellergot stosuje się pomocniczo w leczeniu stanów nerwicowych, w bólach głowy pochodzenia naczyniowego, nerwicy serca, nerwicy przewodu pokarmowego i zaburzeniach różnych organów na tle nerwowym. Sam fakt rodzaju przyjmowanych przez Pana leków może wskazywać, że lekarze również podejrzewali u Pana zaburzenia nerwicowe, np. nerwice narządowe.

W oparciu o Pana list mogę spekulować, że cierpi Pan prawdopodobnie na zaburzenie lękowe z napadami lęku (F41.0) – inaczej napady paniki – albo na zaburzenia występujące pod postacią somatyczną (F45). Istotną cechą zaburzeń lękowych z napadami lęku są nawracające stany paniki, które nie ograniczają się do jakiejś szczególnej sytuacji czy okoliczności, a więc są niemożliwe do przewidzenia. Podstawowe objawy obejmują nagłe wystąpienie przyspieszonego bicia serca, bólu w klatce piersiowej, zawrotów głowy, uczucia duszności, poczucia obcości własnej osoby lub otoczenia. Często występuje wtórny strach przed śmiercią, utratą kontroli czy chorobą psychiczną. Z kolei główną cechą zaburzeń z somatyzacją jest powtarzające się występowanie objawów somatycznych (cielesnych) z uporczywym domaganiem się badań lekarskich, pomimo negatywnych wyników takich badań i zapewnień lekarzy, że dolegliwości nie mają podstaw somatycznych. Jeżeli nawet współistnieją jakieś choroby somatyczne, to nie wyjaśniają one charakteru i nasilenia objawów ani też przygnębiania i obaw o własne zdrowie. Osobiście, radziłabym Panu udać się na wizytę do lekarza psychiatry, by skonsultować z nim swoje dolegliwości. Więcej na temat napadów lęku i nerwicy może Pan przeczytać pod poniższymi linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/napad-leku
http://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki
http://portal.abczdrowie.pl/zespol-da-costy

Pozdrawiam i życzę powodzenia