Duszności i senność

Jestem kobietą, mam 22 lata. Od kilku lat choruję na niedoczynność tarczycy, tak jak moja Mama, Babcia, Ciocia, Siostra. Jednak u lekarza zabrakło funduszu z NFZ i nie leczę się teraz w ogóle. Od jakiegoś czasu mam straszne napady senności w ciągu dnia. Jadę autobusem na zajęcia - śpię, na wykładach - śpię - i to jest nie do opanowania. Ostatnio też drętwieje mi policzek - zazwyczaj lewy, i wtedy mam zaczerwienione. Mam też napady duszności i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Dodam, że jak byłam mała, to wykryto u mnie szmery w lewej komorze serca, ale lekarze powiedzieli, że to przejdzie.

Witam,

Niedoczynność tarczycy wymaga leczenia! Nie można go przerywać - może mieć to poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Oczywiście nikt Pani do tego nie zmusi, ale jeśli poważnie traktuje Pani swoje zdrowie i życie, proszę koniecznie udać się do lekarza - najpierw rodzinnego, który oznaczy choćby TSH. Niestety lekarz POZ może nie mieć uprawnień do kierowania na oznaczenie stężeń wolnych hormonów tarczycy - fT3 i fT4. Jeśli mógłby to zrobić, należy z tego skorzystać, gdyż w Pani przypadku bez tych oznaczeń się nie obędzie. Jeśli nie - trzeba jak najszybciej zapisać się do endokrynologa, który może zlecić takie badania i wdrożyć odpowiednią terapię.

Wymienione objawy mogą wynikać z niedoczynności gruczołu tarczowego, a duszność dodatkowo z wola - czyli jego powiększenia mogącego powodować ucisk na tchawicę. Konieczne jest badanie lekarskie oraz najprawdopodobniej usg tarczycy.

Szmery nad sercem u dzieci są częstym zjawiskiem. Najczęściej są to tzw. szmery niewinne, tzn. czynnościowe, ustępujące po okresie dzieciństwa. Warto spytać lekarza rodzinnego, czy nadal słyszy szmer nad Pani sercem. Jeśli tak, warto udać się do kardiologa i wykonać badanie Echo serca.

Pozdrawiam