Dwa przypadki zachorowania na Alzheimera w rodzinie a możliwość wykonania badań

Dzień dobry, w mojej rodzinie były dwa przypadki zachorowania na alzheimera - prababcia ze strony mamy i mój ojciec. Jakie jest ryzyko, że mnie również dotknie ta choroba? Słyszałam, że po 50 roku życia można wykonać badania stwierdzające czy osoba w przyszłości zachoruje na alzheimera. Na czym polegają te badania, gdzie można je wykonać i jaki jest koszt badania? Lidka

Należy zgłosić się do poradni genetycznej w celu analizy dokumentacji med i rodowodu. Wtedy można zdecydować o wykonaniu badań genetycznych, np. w laboratorium Medgen w Warszawie.

Proszę porozmawiać z lekarzem o możliwości wykonania takich badań. W czasie badania lekarskiego na podstawie wywiadu rodzinnego i badania lekarz też jest w stanie zaobserwować ewentualne symptomy. Dodatkowo warto udać się do psychologa, który po ocenie funkcji poznawczych (pamięć, uwaga, uczenie się, itp.) stwierdzi czy w tej sferze są jakieś problemy