Dziedziczenie czerniaka

Mój tata został zdiagnozowany - czerniak tęczówki z zajecią kata przeciekania, czy jakoś tak, czy to może być dziedziczne? W wieku 17 lat nagle pogorszyl mi sie wzrok, wykryto u mnie astygmatyzm, ostrość coraz bardziej się pogarszam, często mam powiększone, bolesne węzły chłonne w pachwinach i pod szczęką. Mam dużo pieprzyków i pojawiają się nowe, jeden na szyji jest bardzo wrażliwy na dotyk, mam również piegi. Aha i masowo wypadają mi włosy, mam je coraz bardziej rzadkie.

Renata GrzechociĹska

Witam.
15% czerniaków to postać rodzinna na podłożu genetycznym. Ze względu na obecność podejrzanego pieprzyka konieczna jest wizyta u dermatologa. Proszę również udać się do lekarza rodzinnego, który zbada powiększone węzły chłonne, prawdopodobnie konieczne będzie ich USG. Proszę również być pod stało opieką okulisty.
Pozdrawiam

Czerniak nie jest choroba dziedziczoną! Ze względu jednak na fakt , iż ma Pani dużo znamion - powinna być Pani badana dermatoskopowo przez dermatologa lub chirurga onkologa , który ma w tym doświadczenie 2x do roku - wiosna i jesień , pozdrawiam , zż