Dziedziczenie raka piersi

mam pytanie. Jeżeli moja babcia miała raka piersi to czy jest możliwość że ja również będę miała? dodam że z piersi leci mi taki żółtawy klejący płyn
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Mało prawdopodobne takie proste dziedziczenie, ale warto zrobić USG piersi i ew zgłosic się do poradni genetycznej, gdzie rozważa, czy jest cel badań genetycznych

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Genetyczne dziedziczenie raka po dziadku

Witam ! Mój dziadek zmarł na raka, a teraz zmarł mój wujek (syn dziadka) na raka (mama jest córką dziadka i mam po niej problem z cerą - pryszcze) czy jest możliwość, że będę miał raka ? Czy gdy zrobię badania genetyczne upewnię się na 100% czy przez geny nie będę miał raka ?Nie palę nie piję w miarę zdrowo się odżywiam czasami trenuję.Oczywiście nie palę, ale każdy czasami powdychał dymu z papierosów, ponieważ jest to nie nieuniknione. Siostra mamy nie ma raka a u mamy (46 lat) nic nie wykryli.
ponad rok temu
Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania

Z pewnością jest Pan obciążony genetycznie i w związku z tym ryzyko wystąpienia raka można uznać za wyższe od populacyjnego.
Dlatego też wskazane są badania kontrolne i wykonywanie badań przesiewowych - w przypadku raka jelita grubego - kolonoskopia.
Nie jest jednak pewnikiem, że u Pana także wystąpi rak jelita grubego.
Warto udać się do poradni genetycznej na konsultację i ostatecznie zdecydować o przeprowadzeniu badania genotypu - wszystko zależy od typu raka który występuje u Pana w rodzinie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dziedziczność raka piersi

Dzisiaj dowiedziałam się, że siostra mojego teścia będzie miała mastektomię, czyszczone węzły chłonne i jakieś kolejne zabiegi ginekologiczne. Cały czas o tym myślę, ponieważ wiem, że rak piersi jest dziedziczny. Niestety moja wiedza jest znikoma na ten temat, a ponieważ mam córkę, nie daje mi to spokoju. Czy istnieje tutaj możliwość przekazania jakiś genów, czy moja córka przez to znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka? Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Katarzyna.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rak piersi jest uwarunkowany dziedzicznie w około 5-10% przypadków. Jest to spowodowane pewnym uszkodzeniem kodu genetycznego – zwanego inaczej mutacją. Niedawno poznano konkretne geny, których dotyczy ta mutacja – tzw. BRCA1 i BRCA2. Osoby, które posiadają uszkodzony jeden z powyższych genów mogą przekazywać tę mutację swojemu potomstwu. W przypadku posiadania mutacji tych genów ryzyko zachorowania na raka piersi w przeciągu życia wynosi aż 50%, czyli co 2 osoba z chorym genem zachoruje na raka piersi.  Dodatkowo wzrasta także ryzyko wystąpienia innych nowotworów – w tym: jajnika, macicy, prostaty lub jelita grubego.

O dziedzicznym podłożu wystąpienia raka piersi należy myśleć przede wszystkim, jeżeli zachorowanie na raka nastąpiło przed 45 rokiem życia. Zagrożenie dotyczy głównie krewnych w pierwszej linii (siostra, matka, córka).

Wystąpienie raka piersi u siostry dziadka, szczególnie jeśli wystąpiło po 45 roku życia, nie jest szczególnie obciążające dla Pani córki. Niemniej, gdyby w najbliższej rodzinie zdarzyły się inne zachorowania, można pomyśleć o wizycie w Poradni Genetycznej. Oczywiście warto, aby córka pamiętała o regularnych kontrolach u ginekologa.

Więcej na temat dziedzicznego raka piersi jeszcze na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-brca1-i-brca2.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty