Dziedziczenie skoliozy wrodzonej

dzień dobry , czy skolioza wrodzona może być dziedziczna? ( Zniekształcenie osi długiej kręgosłupa z dominujacym skrzywieniem lewobocznym i hyperkyfotycznym w obrębie górnej części odcinka piersiowego. Zniesienie lordozy szyjnej z kyfotycznym ustawieniem na poziomach C2- c3-c4. Blok kostny trzonów C5 C6 C7 oraz TH1 Th2 (trzon th2 szczątkowy, trzon th5 zniekształcony) Niedomknięcie łuków tylnich c5 i c6. Cechy zrostu kostnego częsci bocznych łuków kręgów c5 c6 c7 po stronie lewej.)

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, jeżeli skolioza wrodzona powstaje jako wada izolowana zapewne i najczęściej jest wada niedziedziczną i która, powstała spontanicznie w wyniku pewnych nieprawidłowości w rozwoju (niedorozwoje kręgów i żeber itp.). Natomiast jest szereg skolioz wrodzonych o znanej etiologii, które mogą być np wyniki wrodzonej nerwiakowłókniakowatości typu 1 czy też szeregu dystrofii mięśniowych. W celu dalszej diagnostyki proszę się udać do pediatry i ewentualnie genetyka klinicznego. Pozdrawiam