Dziwna wysypka 4 razy w roku na twarzy

Witam, Mniej więcej od 3 lat pojawia się u mnie jakieś 4 razy w roku wysypka na twarzy. Zazwyczaj dzieje się to w lutym, czerwcu, sierpniu i październiku. Najpierw pojawiają się malutkie wypryski na brodzie potem rozprzestrzeniają się na policzki i uszy...potem pieką oczy tzn. jest to takie uczucie jakby wyschły łzy albo ktoś nasypał tam piasku. Wysypka ta swędzi szczególnie gdy się  jej dotyka, jest prawie niewidoczna do momentu gdy się zacznie łuszczyć, znika sama po około 2-3tygodniach. Nie wiem co to takiego i jak temu zapobiegać, martwi mnie szczególnie ta reakcja oczu... Proszę o rady i informacje.
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Opisane objawy mogą mieć charakter uczuleniowy - nawracające w określonym czasie objawy z towarzyszącymi objawami ze strony narządu wzroku, mogą między innymi wskazywać na tą etiologię. Warto się zastanowić co w tym czasie się zmienia - kosmetyk, coś w diecie, coś w otoczeniu?
W pierwszej kolejności należałoby ustalić pochodzenie zmian- jest to możliwe jedynie na podstawie badania, obejrzenia zmian i dokładnego zebrania wywiadu. Niestety w tym celu konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa. Po zbadaniu lekarz określi czy jest konieczność wykonania dalszych badań diagnostycznych. Oczywiście najlepiej odwiedzić lekarza gdy zmiany będą obecne.

Pozdrawiam.