Ekstrakcja zęba mądrości

Witam. Rok temu zaczął boleć mnie ząb mądrości. Dentysta po zrobieniu zdj zlecił usunięcie przez chirurga szczękowego ale w moim mieście nie ma takiego na nfz więc musiałam iść prywatnie i zapłacić 450zł. W tym roku okazało się że chirurg wyrywając tą 8 zostawił kawałek i on zarósł w dziąśle blisko nerwu. Poszłam do niego ale on odmówił interwencji czy rozmowy. Do kogo mam się zgłosić? Zwykły dentysta nic nie zrobi a prywatnie znowu muszę dać 500zł. Czy mogę to zostawić? Czasami to miejsce boli

Witam. Ponieważ odłamany kawałek jest blisko nerwu, interwencja chirurgiczna niesie za sobą ryzyko jego uszkodzenia. Jeśli nie ma wyraźnych dolegliwości ( stan zapalny, przykre bóle ) ja przyjęłabym postawę wyczekującą, czasami taki odłamek sam "wyjdzie". Pozdrawiam Krystyna Pikała

Należy wykonać tomografię i ocenić dokładnie w 3D położenie pozostawionego fragmentu oraz ocenić ewentualny stan zapalny w kości. Jeśli taki występuje na pewno trzeba ten fragment usunąć. Proszę spróbować na najbliższej uczelni na chirurgii stomatologicznej lub szczękowo twarzowej, tam w ramach NFZ powinno się udać. Tomografię jednak będzie Pani musiała wykonać prywatnie.