Epilepsja a starania o dziecko

Czy u kobiet majacych epilepsje i regularnie przyjmujacych leki przeciwpadaczkowe jest mozliwosc zajscia w ciaze? Czy lepiej sobie odpuscic i z bólem serca zapomniec o potomstwie-Dziekuje za odpowiedz.99% lekarzy nie odpowiada na zaqdane pytanie

Magdalena StusiĹska

Kobieta która leczy się na padaczkę może zajść w ciążę i ją donosić- wymaga to jednak starannego zaplanowania momentu poczęcia, odpowiedniego ustabilizowania choroby i wzięcia pod uwagę że leki które Pani przyjmuje mogą być szkodliwe dla dziecka. Tak więc- możliwość jest, trzeba ją bardzo dokładnie przemyśleć i dobrze się do tego przygotować- najlepiej poszukać ginekologa który ma takie doświadczenie. Taka ciąża od razu jest traktowana oczywiście jako ciąża podwyższonego ryzyka i wymaga dużej uwagi ze strony lekarzy- zarówno ginekologa który opiekuje się i matką i dzieckiem, jak i neurologa prowadzącego chorobę podstawową.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Kobiety chorą na padaczkę mogą zachodzić w ciążę i rodzić zdrowe dzieci. Jednak wymaga to odpowiednich przygotować i opieki wyspecjalizowanego zespołu lekarskiego (neurologa i ginekologa). Należy pamiętać, że przyjmowane leki mogą podwyższać ryzyko wad wrodzonych u dzieci, szczególnie na początku ciąży wówczas konieczna jest odpowiednia suplementacja kwasem foliowym.
Pozdrawiam