Epilepsja a ciąża: jak postępować?
Choruję na epilepsję od 19 roku życia. Obecnie mam 25 lat i jestem w 13 tygodniu ciąży. Zawsze miałam ataki co dwa miesiące. Teraz, od kiedy jestem w ciąży, miałam w 12 i 13 tygodniu. Boję się, bo to tylko tydzień przerwy, a ja mam ataki grand mall. Po pierwszym ataku miałam robione usg, które nie wykazało żadnych wad genetycznych i dziecko jest zdrowe. Wczoraj miałam atak i bardzo się martwię. Biorę L*** 150g rano i wieczorem. Neurolog zaproponował zwiększenie dawki leku - czy to nie zaszkodzi dziecku? Jakie mogą być powikłania przez ataki w ciąży?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy!
Występowanie padaczki w czasie ciąży może stanowić niebezpieczeństwo dla dziecka, szczególnie jeśli napady występują często i są nasilone. Sam napad padaczkowy stwarza ryzyko uszkodzenia mechanicznego płodu jak i może spowodować niedokrwienie płodu.
Dlatego ważne jest dobre kontrolowanie padaczki w czasie ciąży. Przyjmowany lek nie ma udowodnionej teratogenności tzn nie ma udowodnionego ryzyka zwiększenia występowania wad wrodzonych u dzieci.
Wobec tego w przypadku występowania częstych napadów zwiększenie dawki leku może być najlepszym rozwiązaniem.
Proponuję pozostać pod opieką lekarza prowadzącego.
Redakcja abcZdrowie.pl