Choroby w ciąży

Moja koleżanka jest w ciąży. Twierdzi, że jest w 10 tygodniu, a lekarze mówią, że jest w 13 tygodniu. Jej dziecko jest chore na różyczkę, ona nie pamięta czy była chora na różyczkę, boi się o ciąże. Co ma robić, żeby nic się nie stało jeżeli była chora. Czy ciąży nic nie grozi??

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Różyczka jest chorobą zakaźną, która nie jest specjalnie groźna dla dziewcząt. Problemem w jej przypadku są powikłania oraz wpływ aktywnego zakażenia na płód w czasie ciaży.
W zależności od czasu ciąży w którym dochodzi do zakażenia wirusem różyczki można obawiać się obumarcia płodu (gdy zakażenie na początku ciąży, nawet do jej 3. m-ca), wad wrodzonych lub pełnoobjawowej różyczki (jeśli zakażenie pod koniec ciąży).
W przypadku wykrycia różyczki konieczne jest pozostanie ciężarnej pod dokładną opieką ginekologa.

Redakcja abcZdrowie.pl