Co zrobić w przypadku kontaktu z osobą chorą na rumień zakaźny będąc w ciąży?

Witam proszę o pomoc jestem w 9 tyg ciąży , moja 6 letnia córka przyniosła z przedszkola rumień zakaźny przeczytałam w internecie straszne rzeczy jak mam teraz postępować ? jakie jest ryzyko ze starce dziecko czy jeśli przeszłam różyczkę to i tak mogę się zarazić rumieniem ?dziekuję

Witaminy w ciąży

Lek. Paweł Szadkowski

U 30% kobiet zakażonych w czasie ciąży hPV B19 istnieje ryzyko rozwoju zakażenia u płodu, ale u większości dzieci z potwierdzonych zakażeniem wewnątrzmacicznym nie stwierdza się powikłań, a ich rozwój jest prawidłowy. W przypadku potwierdzonego zakażenia u matki przed 20. tygodniem ciąży wdraża się odpowiednie postępowanie nadzorujące stan płodu. Polega ono głównie na wykonaniu badania ultrasonograficznego po 4 tygodniach od początku choroby lub domniemanej serokonwersji i powtarzaniu go co 1–2 tygodni do 30 tygodnia ciąży.
Różyczka nie ma wpływu. Proszę się udać do lekarza, który Panią zbada. W przypadku podejrzenia zakażenia (np. kontakt z chorym dzieckiem) u kobiet w ciąży należy przeprowadzić badania swoistych przeciwciał IgG i IgM.