Czy osoby cierpiące na epilepsję mogą mieć zaburzenia zachowania oraz zaburzenia poznawcze?

Witam Czy osoby cierpiące na epilepsję mogą mieć zaburzenia zachowania oraz zaburzenia poznawcze ( zaniki pamięci, problemy z koncentracją ) ? Czy jest to częste? Kiedyś przeczytałam, że tylko tabletki na epilepsję mogą wywoływać ww skutki uboczne, jednak nie sama epilepsja. Jak to jest? Pozdrawiam

Witam!
Zaburzenia zachowania, poznawcze i wiele innych należą do obrazu klinicznego wielu typów epi. Bardzo charakterystyczna jest osobowość padaczkowa, a czasem charakteropatia padaczkowa. Te objawy opisywano jeszcze przed wprowadzeniem właściwych leków p/padaczkowych. Leki przeciwpadaczkowe bardzo często zatrzymują powstawanie i postęp wymienionych objawów.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Padaczka może przybierać różne formy - od utraty przytomności z drgawkami do zaburzeń zachowania. Czasem napad padaczkowy objawia się właśnie zaburzeniami zachowania.
W okresie do kilkunastu minut-godzin po napadzie padaczkowym może występować tzw. stan pomroczny ponapadowy, podczas którego pacjent może mieć zaburzenia pamięci, zachowania, trudności z koncentracją.
Jednak długotrwałe problemy z pamięcią nie są charakterystyczne dla padaczki.
Proszę skonsultować się n neurologiem prowadzącym odnośnie zaburzeń, być może potrzebna będzie dokładniejsza diagnostyka (badanie neuropsychologiczne, kontrolne badanie neuroobrazowe, itp.)