Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Witam
Problemy z koncentracją i z pamięcią to objawy często
towarzyszące nerwicy. W przypadku, gdy nerwica ma podłoże
genetyczne albo gdy przybiera postać ostrych napadów lęku,
wskazane jest leczenie farmakologiczne.
W pozostałych przypadkach doskonale sprawdza się psychoterapia,
bowiem przyczyną nerwicy są zarówno czynniki biologiczne
jak też psychologiczne oraz środowiskowe.
Zatem zachęcam do psychoterapii zanim pojawią się kolejne objawy.
Terapeuta dotrze do źródeł Pani dolegliwości i dobierze
odpowiednią technikę, dzięki której problem zostanie rozwiązany.
Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie,
ewentualnie podjąć terapię to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0

Witam!

Pomocne byłyby przykłady sytuacji w jakich zdarza się Pani dekoncentracja lub są najbardziej widoczne trudności z pamięcią krótkotrwałą. Niemniej jednak, proszę pamiętać że relaks, odpoczynek, aktywność fizyczna i odpowiednia dieta to elementy, które mają znaczny wpływ na zdolności poznawcze. Zalecam przeanalizowanie ile czasu Pani spędza na pracy/nauce, a ile na zwykłym odpoczynku nie związanym stricte z wysiłkiem intelektualnym. W celu sprawdzenia czy Pani problemy z pamięcią krótkotrwałą lub koncentracją są poważne zalecam również diagnostykę neuropsychologiczną/poznawczą u psychologa.

Pozdrawiam!

Psycholog, absolwent studiów na kierunku psychologia i kogniwistyka.
0

Witam,

Na pytanie o mocniejsze leki najlepiej odpowie Pani lekarz. Z psychologicznej i psychoterapeutycznej perspektywy sama diagnoza trudności poprzez serwis internetowy nie jest możliwa. Zaburzenia o których Pani pisze mogą być mocno związane z zaburzeniami nerwicowymi. Pisze Pani o rozpoznaniu w kierunku zaburzeń nerwicowych - być może otrzymała Pani już od specjalisty konkretne zalecenia co do dalszych kroków w leczeniu. Często się zdarza, że jeśli zaburzenia pamięci i koncentracji mają tło psychologiczne, to słabną lub znikają po podjęciu stosownego leczenia – zazwyczaj psychoterapii nieraz w połączeniu z farmakoterapią. Może Pani porozmawiać o trudnościach z pamięcią i koncentracją z lekarzem psychiatrą, neurologiem, bardzo pomocna może być wizyta u psychologa wykonującego diagnostykę neuropsychologiczną. Jeśli wykluczone będzie tło biologiczne, opisane problemy mogą być związane zaburzeniami nerwicowymi.

Pozdrawiam
Karolina Matlak

0

Dzień dobry, czy problemy z pamięcią krótkotrwałą o której pani pisze zostały zdiagnozowane przez specjalistę? Jeżeli tak to jaką postawił diagnozę co do przyczyn? Czy są to przyczyny somatyczne czy może funkcjonalne (nerwicowe). Nie ma sensu stosowanie coraz mocniejszych leków jeżeli przyczyną jest nerwica. zachęcam do pełnej diagnozy i w razie takich zaleceń rozpoczęcia terapii. Pozdrawiam.

Psycholog i psychoterapeuta, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy