Czy może być to powiązane z jego zaburzeniami?

Mój syn ma 8lat i stwierdzoną padaczkę typu petit mall nie traci przytomności lecz "zawiesza się". Bierze leki Trund w syropie już 15 miesięcy. Ma trudności w szkole,wykazuje niechęć do nauki jest apatyczny. Nauczycielka twierdzi że być może ma cechy autyzmu. Czy może być to powiązane z jego zaburzeniami. Dodam że syn regularnie jest badany eeg mózgu ma robione i wychodzi:zapis z wolną czynnością podstawową, nie mieści się w normie dla wieku.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Owszem jego stany i zachowanie mogą być powiązane z zaburzeniami jakie ma. Wpisują się one w obraz epilepsji. Jednak nie widząc dziecka trudno coś powiedzieć na pewno. Ponieważ dziecko jest pod stałą kontrolą lekarską to przy okazji wizyty warto zapytać o poszerzenie diagnozy w kierunku autyzmu i upewnić się co na to lekarz.
Zachęcam również do terapiii EEGbiofeedback, która jest wykorzystywana przy tego rodzaju zaburzeniach, poprawia pamięć, koncentrację, motywację do nauki ale też redukuje napady padaczkowe.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o terapii
eegbiofeedback:
https://portal.abczdrowie.pl/eegbiofeedback-terapia-ktora-ma-szerokie-zastosowanie
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Witam
w przypadku padaczki, każdy atak - niezależnie od tego czy przyjmuje formę utraty przytomności, czy "zawieszenia się" skutkuje mikrouszkodzeniami mózgu, na skutek chwilowego niedotlenienia.
Przyjmowane leki zazwyczaj sprawiają, że pacjent jest apatyczny, ospałym, ma problemy z koncentracją uwagi itp. więc raczej objawów autyzmu bym w tym nie upatrywała.
W związku z występującymi zaburzeniami synowi należy się indywidualne nauczanie w szkole, ale żeby takowe otrzymał musiałaby Pani otrzymać odpowiednią opinię z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
W celu bliższych informacji i ewentualnie pozytywnych aspektów takiego rozwiązania zapraszam na konsultacje.