Czy dziecko może odziedziczyć epilepsję po rodzicach?

witam. jestem chora na epilepsje,i chciała bym się dowiedzieć czy tą chorobę mogłam w genach przekazać dziecku? obecnie dziecko ma 4 lata,jak mogę stwierdzić czy dziecko choruje na epilepsje czy też nie?

Są różne rodzaje i przyczyny epilepsji, jedne się dziedziczy innych się nie dziedziczy. Epilepsję rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych czyli żeby rozpoznać epilepsję musi wystąpić 2x nieprowokowany napad padaczkowy przy braku przyczyny uszkodzenia mózgu. W przypadku gdy istnieje ognisko uszkodzenia mózgu epilepsję można rozpoznać po pierwszym napadzie padaczkowym. Wcześniej nie można mówić o chorobie nawet gdyby badanie EEG było nieprawidłowe.