Mama dostała padaczki alkoholowej - czy to się może powtórzyć?

Moja mama jakieś parę tygodni temu dostała padaczki alkoholowej, ale przestała pić. Ja do końca nie wiem, co to jest ta padaczka - czy da się ją wyleczyć? Czy może się jej to jeszcze kiedyś powtórzyć? I co mogę zrobić, bo mama nie chce się leczyć - uważa, że poradzi sobie sama z tym? Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

"Padaczka alkoholowa" może oznaczać dwie możliwości: pierwsza możliwość to taka, że napad drgawkowy wystąpił bezpośrednio po zakończeniu wielomiesięcznego ciągu picia alkoholu, zapewne w pierwszych dobach abstynencji lub na zejściu z ciągu. Jest to wtedy objaw powikłanego zespołu odstawiennego.

Wówczas, jeśli mama będzie utrzymywać całkowitą abstynencję - najprawdopodobniej napady drgawkowe nie powrócą. Jeśli jednak powróci do picia, to musi się liczyć z możliwością wystąpienia kolejnego napadu drgawkowego, nawet po krótkim ciągu.
Nie wymaga jednak leczenia przeciwdrgawkowego.

Druga możliwość jest taka, że napad drgawkowy jest związany z padaczką. Część osób uzależnionych od alkoholu choruje na padaczkę, może dziać się tak np. dlatego, że przy intensywnym piciu doznają urazów głowy, powodujące uszkodzenia mózgu. Również napady drgawkowe, początkowo - jedynie abstynencyjne, mogą przyczyniać się do powstania urazów i kolejnych napadów wtórnie do uszkodzenia mózgu.

W tym przypadku napady drgawkowe mogą się powtarzać nawet jeśli utrzymywana jest abstynencja, a chory wymaga stosowania leków przeciwdrgawkowych.

Wątpliwości powinna rozstrzygnąć konsultacja neurologiczna oraz badanie CT mózgu oraz EEG. Tego typu diagnostyka powinna zostać wykonana po każdym pierwszym w życiu napadzie drgawkowym.

Bez względu na przyczynę napadów, mama powinna zdecydować się na intensywne leczenie odwykowe oraz mityngi AA.
Informacji na temat zobowiązania chorego do leczenia moze udzielić Ci najbliższa poradnia odwykowa. Poradnia odwykowa oferuje również terapię i wsparcie dla rodzin alkoholików (dzieci, małżonków, rodziców osoby uzależnionej).

Z pozdrowieniami

Padaczka alkoholowa jest wynikiem uszkodzenia komórek mózgu spowodowanym przez alkohol. I jest to proces, który już powstał. Dalsze spożywanie alkoholu będzie to uszkodzenie nasilało.
Podstawą leczenia padaczki jest abstynencja, alkohol poza działaniem uszkadzającym mózg obniża próg drgawkowy i prowokuje wystąpienie napadu padaczkowego.
Niestety to na ogół nie wystarcza i należy systematycznie brać leki przeciwpadaczkowe, czasami do końca życia.
Oczywiście leki i alkohol wykluczają się wzajemnie.