Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy alkohol przyczynia się do napadów padaczki alkoholowej?

Witam, mam pytanie odnośnie do padaczki alkoholowej. Mój mąż był pod wpływem alkoholu (3 promile), w tym czasie dostawał ataków, tzn. dusił się i naprężał (górne części ciała). Przyjechało pogotowie, podejrzenie napadu padaczkowego częściowego. Czy padaczka alkoholowa też może wystąpić w momencie upojenia alkoholowego? Zdarzyło się to pierwszy raz. Mąż pije tak około 2 piwa dziennie. W ten dzień wypił dużo, dużo więcej. Moje pytania: jeśli to była padaczka alkoholowa, czy już w ogóle nic nie może pić (symbolicznie), czy musiałby utrzymać całkowitą abstynencję, czy nawet najmniejsza dawka alkoholu może wywołać ataki?

MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Czy twoje dziecko bierze narkotyki?

Witam!
Padaczka alkoholowa ma miejsce zazwyczaj w przypadku nagłego odstawienia alkoholu lub znacznej redukcji spożycia, ale może do niej dojść również w przypadku zaburzeń elektrolitowych w przebiegu nadużycia alkoholu lub innych czynników: niedoboru snu, nadmiernego nawodnienia mózgu, zmian neuroprzekaźnictwa. Napady padaczki alkoholowej zazwyczaj mają charakter napadów padaczkowych uogólnionych, trudno odnieść się do opisu objawów i stwierdzenia ekipy pogotowia ratunkowego na miejscu zdarzenia. Jeśli była to padaczka alkoholowa oznacza to konieczność leczenia zespołu uzależnienia alkoholowego co jest równoznaczne z zaprzestaniem spożycia alkoholu. Mała dawka alkoholu nie powinna wywołać napadu, główny mechanizm został opisany powyżej. Jednakże z uwagi na zaistniałą sytuację, proponuję skonsultować problem z neurologiem i wykluczyć inne przyczyny napadu, jeśli był to rzeczywiście napad częściowy (czyli nie wystąpiła utrata świadomości). Jeśli chodzi o spożycie alkoholu to w przypadku codziennego spożycia 2 piw można podejrzewać zespół uzależnienia od alkoholu i warto podjąć działania w kierunku leczenia (poradnia leczenia uzależnień). Pozdrawiam serdecznie!

0

Padaczka alkoholowa jest wynikiem uszkodzenia komórek mózgu spowodowanym przez alkohol. I jest to proces, który już powstał. Dalsze spożywanie alkoholu będzie to uszkodzenie nasilało.
Podstawą leczenia padaczki jest abstynencja, alkohol poza działaniem uszkadzającym mózg obniża próg drgawkowy i prowokuje wystąpienie napadu padaczkowego.
Niestety to na ogół nie wystarcza i należy systematycznie brać leki przeciwpadaczkowe, czasami do końca życia.
Oczywiście leki i alkohol wykluczają się wzajemnie.

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy