Farmakologiczne leczenie hemoroidów

Witam. Dzisiaj odkryłem koło odbytu taką małą kulke jakby gruba żyłka, czy to mogą byc hemoroidy czyli żylaki odbytu? I czy to prawda że prawie 90% przypadków choroby hemoroidalnej można leczyć tabletkami, czopkami i maściami, chirurgicznie usuwa się tylko duże żylaki? Dziękuję

- Być może. Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć bez bezpośredniego badania. Najczęściej takie zgrubienia w okolicy ujścia odbytu to hemoroidy.
I czy to prawda że prawie 90% przypadków choroby hemoroidalnej można leczyć tabletkami, czopkami i maściami, chirurgicznie usuwa się tylko duże żylaki?
- Z reguły tak. Tylko hemoroidy dające powikłania, z często nawracającymi dolegliwościami, bardzo duże wymagają leczenia operacyjnego.