Gęsta torbiel? Zmiana lita? Czy to coś poważnego?

Witam! Bardzo proszę o pomoc w odczytaniu moich wyników, a dokładniej, wytłumaczenie poniższego opisu: "W piersi lewej na godz. 12, przy aureoli brodawki sutkowej, przy ścianie klatki piersiowej, hypoechogenna owalna zmiana śr. 7 mm - zmiana lita? gęsta torbiel? W okolicy tej zmiany w kw GZ pojedyńcze torbiele śr. 3-4 mm. Doły pachowe bez patologicznych węzłów chłonnych. Pragnę nadmienić, iż byłam u onkologa i zalecił wykonanie biopsji, natomiast na pytanie dotyczące wyjaśnienia, usłyszałam odpowiedź, że to może coś poważniejszego?! Proszę o odpowiedź, co oznacza ta przerażająca nazwa "hypoechogenna zmiana lita" i czy w tej sytuacji biopsja jest konieczna, a może są inne badania, które ułatwią zdiagnozowanie? Z góry dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Określenie "hypoechogenny" jest terminem opisowym, używanym w ultrasonografii i oznacza, że zmiana obserwowana na monitorze ma kolor ciemniejszy w stosunku do otaczającego tla. Większość zmian w piersi ma charakter łagodny (ponad 80%), a ryzyko zmiany złośliwej, zwiększa się wraz z wiekiem. Biopsja cienkoigłowa jest standardowo zalecanym badaniem w przypadku stwierdzonego guza piersi, jeżeli obraz w USG nie jest do końca jednoznaczny - a w przypadku torbieli może mieć też charakter terapeutyczny (opróżnienie torbieli). Badanie nie jest szczególnie bolesne, więc aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku warto się mu poddać.

Pozdrawiam serdecznie