Gruczolakowłókniak i ból pach - co o tym myśleć?

Witam,

Mam 22 lata, dwa lata temu przestałam karmić piersią - karmiłam 3 miesiące. Ok. pół roku temu znalazłam w piersi guza, po USG lekarz powiedział, że to gruczolakowłókniak - 0,8 mm. W następnych miesiącach w czasie miesiączki powiększał się nawet 3-4 krotnie, a po miesiączce malał, jest w dolnej części piersi tak jakby wychodził z między żeber - zastanawiam się czy to możliwe żeby jego część była w piersi a reszta pod żebrami. Dwa miesiące temu lekarz stwierdził, że to powiększanie guza to przez hormony, ale przy ostatniej miesiączce, oprócz znośnego bólu guza, doszedł jeszcze uporczywy ból pach - nie wyczułam nic niepokojącego, ale też nigdy nie sprawdzałam sobie pach - uczucie jakbym miała piłeczki do golfa pod pachami:/.

Proszę o poradę, bo nie wiem już co o tym myśleć. Anna

Witam serdecznie.

Gruczolakowłókniaki to guzy, które uzależnione są od gospodarki hormonalnej organizmu. W zależności od poziomu estrogenów, guz może powodować dolegliwości bólowe, a także może dochodzić do większego obrzęku tkanki piersi wokół guzka, stąd zmiany wielkości uzależnione od fazy miesiączki.

Proszę udać się przede wszystkim na kontrolę. Na podstawie aktualnego wyniku USG lekarz będzie mógł zadecydować co dalej - być może wskazane byłoby usunięcie guza.

Pozdrawiam serdecznie