Fibroadenoma a druga ciąża - czy pojawią się kolejne gruczolakowłókniaki?

Witam!

Mam pytanie. Właśnie tydzień temu dowiedziałam się, że jestem po raz drugi w ciąży. Przestraszyłam się, gdyż zmagam się z problemami guzów piersi. Przed pierwszą ciążą miałam wykrytego jednego guzka. Po urodzeniu rozsiały mi się i pojawiło się jeszcze dwa. Teraz się panicznie boję, że sytuacja się powtórzy. Pierwsze dziecko karmiłam 5 dni. Strasznie bolały mnie piersi, a do tego miałam twarde jak kamień zgrubienia pod pachami. Karmienie musiałam przerwać. Moje pytanie brzmi - kiedy guzki najbardziej się rozwijają, w ciąży czy kiedy nachodzi pokarm? Czy zmusić się do karmienia, czy lepszy jest zastrzyk po porodzie na zanik pokarmu? Czekam na odpowiedź.

Pozdrawiam, Daria, 24 lata.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Gruczolakowłókniaki to guzki łagodne, które występują najczęściej u młodych kobiet. Ich powstawanie ma prawdopodobnie związek z zaburzeniami hormonalnymi (przewaga estrogenów).
W niektórych sytuacjach guzki się usuwa, w innych - pozostawia do obserwacji. (Więcej na ten temat w artykule http://portal.abczdrowie.pl/czy-gruczolakowlokniaki-sa-grozne).

Szkoda, że nie napisała Pani dokładnie co się działo - czy guzki zostały usunięte, czy pozostawione - a jeśli tak to jakiego są teraz rozmiaru, kiedy było ostatnie USG piersi?

Ciąża w związku ze wzmożonym wydzielaniem hormonów może sprzyjać rozwojowi i wzrostowi gruczolakowłókniaków, choć nie musi. Myślę, że w Pani przypadku najlepiej monitorować piersi - co 2-3 miesiące wykonać USG. Gruczolakowłókniaki nie stanowią przeciwwskazania do karmienia, chyba, że są dużych rozmiarów (mogą uciskać kanaliki mleczne i powodować gorsze opróżnianie piersi). Decyzji o tym, że nie będzie Pani karmić lepiej nie podejmować pochopnie, gdyż jest to jednak duża strata dla dziecka.

Najważniejsze jest to, aby była Pani pod opieką mądrego lekarza - specjalisty ginekologa, z którym będzie Pani w stałym kontakcie i który będzie Panią wspierał przez okres ciąży oraz po porodzie. Najlepiej zgłosić się do poradni chorób piersi.

Jeżeli ma Pani jeszcze jakieś pytania, proszę pisać.

Pozdrawiam serdecznie!