Grzybica na twarzy - jak ją skutecznie wyleczyć?

Witam! Mężczyzna, 21 lat. W ubiegłym roku wykonywany miałem na twarzy zabieg laserem fraxel. Od tamtego czasu w miejscu zastosowania lasera widnieje czerwona, łuszcząca się plama, z drobnymi grudkami. Lekarz dermatolog stwierdził, iż miejsce to zainfekowane zostało drożdżakami. Zakażone miejsce smarowałem maściami. Pierwsze opakowanie tabletek złagodziło stan zapalny, potem wszystko wróciło. Drugie opakowanie niestety już nie pomogło w żaden sposób, podobnie jak maści, które nie przynoszą żadnej poprawy. Ci zrobić aby pozbyć się tego szpecącego problemu? Czy są w ogóle jakieś szanse, aby wyleczyć się z tej choroby?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Lasery frakcyjne powodują stosunkowo mało powikłań jednakże takowe mogą się czasami pojawić.

W Pana przypadku należy zweryfikować rozpoznanie, zlecone leczenie miało działać przeciwdrożdżakowo oraz miejscowo immunosupresyjnie. Stosowany doustny lek przeciwgrzybiczy wykazuje silne działanie przeciwdrożdżakowe. Jeśli byłaby to jedyna przyczyna, problem prawdopodobnie ustąpiłby. Z drugiej strony miejscowe leki w tym inhibitor kalcyneuryny, powinno zdecydowania wygasić reakcje zapalną i alergiczną. Dlatego trudno jest stwierdzić rzeczywistą przyczynę problemu.
Wydaje się, że warto ponownie wykonać badanie dermatologiczne i ewentualne badania dodatkowe w tym mikrobiologiczne.
Być może problem nie wiąże się już z infekcją drożdżakową. Warto wówczas zastanowić się odpowiednim leczeniem wygaszającym proces zapalny czy immunologiczny.
Proponuję skonsultować problem z dermatologiem, gdyż bez bezpośredniej oceny zmiany nie można nic więcej powiedzieć.

Redakcja abcZdrowie.pl