Guz sutka - co mnie czeka?

Witam i proszę o pomoc.

Pierwsza mammografia wykazała w piersi lewej przy ścianie klatki piersiowej, bliżej strony przyśrodkowej owalną strukturę o średnicy 12 mm, która łączy się linijnym zagęszczeniem z podstawa stożka gruczołowego. Uwzględniono torbiel z dopisem birads 4. Diagnostykę poszerzono o badanie USG. Badanie to wykazało słabo ujemną strukturę o wymiarach 17 x 11 x 12 mm, przemawiającą za torbiel koloidową. Węzły pochwowe niepowiększone. Po pół roku wykonano kontrolną mammografię, w której napisano: struktura o dość ostrych, ale odcinkowo nierównych zarysach zewnętrznych 22 x 17 mm. Wyraźna progresja wielkości zmiany birads4. Po tej mamografii wykonano BAC guza sutka lewego, a wynik badania - carcinoma.

Lekarz nie umiał mi jednoznacznie powiedzieć co to jest. Dostałam skierowanie do szpitala, gdzie w rozpoznaniu pisze intracystinum do intry. Proszę odpowiedzieć co mnie czeka. Czy jest to groźne? Co to może być?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

W związku z tym, że opisywana w badaniach zmiana może mieć charakter złośliwy, konieczne jest usunięcie guza i zbadanie go histopatologicznie. Zalecane "intra" to nic innego jak badanie śródoperacyjne. Oznacza to, że w trakcie zabiegu - po usunięciu guza, zostanie on od razu oceniony przez histopatologa i od wyniku będzie zależało dalsze postępowanie - jeżeli guz okaże się złośliwy, wtedy być może trzeba będzie albo usunąć pierś, albo poszerzyć zakres operacji (zabieg oszczędzający). Jeżeli guz będzie łagodny - oznacza to zakończenie zabiegu.

Pozdrawiam serdecznie