Wyczuwany palpacyjnie guz piersi

Witam, mam 40 lat. Trzy miesiące temu robiłam Usg piersi i wszystko było ok. Wczoraj całkiem przypadkiem wyczułam w prawej piersi, w górnej części, bliżej mostka, guz. Ma podłużny kształt, jest twardy, ma ok. 3 cm długości. Przesuwa się jakby razem z tkanką. Jestem 5 dni przed miesiączką. Zapisałam się już do lekarza, ale to dopiero za klika dni. Co to może być za guz?

Witam serdecznie!

Guz w piersi może mieć rożny charakter. Może to być łagodny lub złośliwy rozrost nowotworowy, zagęszczenie lub zwyrodnienie tkanki gruczołowej piersi.

Stwierdzenie obecności guza w piersi to dopiero początek diagnostyki. Tak naprawdę aby przekonać się jaki jest charakter guza konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. W Pani wieku czas już na pierwsze badanie mammograficzne. Mammografia obrazuje piersi w nieco inny sposób niż USG i niektóre zmiany, które są widoczne w mammografii nie są widoczne w USG i odwrotnie. W przypadkach kiedy USG lub mammografia nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie charakteru guza, konieczne jest wykonanie biopsji lub wycięcie guza do badania hist-pat.

Bez diagnostyki nie jest możliwe stwierdzenie jaki to może być guz. Większe ryzyko raka dotyczy kobiet po menopauzie, z wywiadem rodzinnym w kierunku raka piersi. Z kolei jednak najczęściej w piersiach zdarzają się guzy łagodne.

Proponuję zatem wizytę u ginekologa lub specjalisty chorób piersi, co pozwoli na wyjaśnienie charakteru guza.

Pozdrawiam serdecznie