Wyczuwany palpacyjnie guz piersi
Witam, mam 40 lat. Trzy miesiące temu robiłam Usg piersi i wszystko było ok. Wczoraj całkiem przypadkiem wyczułam w prawej piersi, w górnej części, bliżej mostka, guz. Ma podłużny kształt, jest twardy, ma ok. 3 cm długości. Przesuwa się jakby razem z tkanką. Jestem 5 dni przed miesiączką. Zapisałam się już do lekarza, ale to dopiero za klika dni. Co to może być za guz?

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu
Czy rak piersi jest wyleczalny?
Witam serdecznie!
Guz w piersi może mieć rożny charakter. Może to być łagodny lub złośliwy rozrost nowotworowy, zagęszczenie lub zwyrodnienie tkanki gruczołowej piersi.
Stwierdzenie obecności guza w piersi to dopiero początek diagnostyki. Tak naprawdę aby przekonać się jaki jest charakter guza konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. W Pani wieku czas już na pierwsze badanie mammograficzne. Mammografia obrazuje piersi w nieco inny sposób niż USG i niektóre zmiany, które są widoczne w mammografii nie są widoczne w USG i odwrotnie. W przypadkach kiedy USG lub mammografia nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie charakteru guza, konieczne jest wykonanie biopsji lub wycięcie guza do badania hist-pat.
Bez diagnostyki nie jest możliwe stwierdzenie jaki to może być guz. Większe ryzyko raka dotyczy kobiet po menopauzie, z wywiadem rodzinnym w kierunku raka piersi. Z kolei jednak najczęściej w piersiach zdarzają się guzy łagodne.
Proponuję zatem wizytę u ginekologa lub specjalisty chorób piersi, co pozwoli na wyjaśnienie charakteru guza.
Pozdrawiam serdecznie