Guzek w prawym płacie tarczycy a nawracająca anemia

Witam mam 33 lata od dziecka mam problemy z tarczycą, jestem już po jodoterapii, do tej pory bardzo "skakało" mi TSH pomimo brania Eutyrox-u, ale obecnie tarczyca jest mała prawy:27:7:7, lewy 28:8:7 i w prawym płacie wykryto guzek mały izodensyjny z objawem halo wym.2,5mm, również mam częste anemię nawracające i powiększoną śledzionę. Co to może być za guzek i czy te wszystkie opisane objawy mogą być związane z guzkiem jak choćby częste anemie. Bardzo proszę o pomoc co dalej z tym guzkiem robić.

Dzień dobry,

Guzek o którym Pani pisze ze względu na niewielkie wymiary i jego charakter wymaga okresowej obserwacji. Jest bardzo mały, a przy takich wymiarach np. wykonanie biopsji byłoby raczej niemożliwe. Proszę niepotrzebnie się nie stresować - przejaśnienie wokół guzka, czyli tzw. halo przemawia raczej za zmianą łagodną. Wystarczy jeśli zrobi sobie Pani raz na jakiś czas kontrolne usg, np. kolejne za ok. 12 miesięcy. Objawy o których Pani pisze nie wynikają raczej z obecności guzka. Wymaga Pani dokładnego zbadania przez doświadczonego internistę. Należy ustalić przyczynę anemii i powiększenia śledziony. Jeśli chodzi o guzka, to proszę na spokojnie znaleźć sobie endokrynologa, który będzie Panią "prowadził", ale w tej chwili sprawą pierwszorzędową jest ustalenie przyczyny anemii i powiększenia śledziony.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz