Guzki tarczycy a olejek rycynowy

Witam mam 24 lata i guzka wielkości 0,6 mm na prawym płacie tarczycy mam za pół roku wykonać badanie usg czy się nie powiększa i co się z nim ogólnie dzieje moja znajoma doradziła mi że wyleczyła guzki na tarczycy smarując je olejkiem rycynowym moje pytanie brzmi czy olejek rycynowy pomaga w takim przypadku i czy mogę spróbować takiego sposobu szczególnie mi chodzi o to czy nie zaszkodzi guzkowi?

Dzień dobry,

Według zaleceń obowiązujących w endokrynologii nie ma wskazań do stosowania olejku rycynowego w leczeniu guzków tarczycy. A jak podaje The American Cancer Society „dostępne dowody naukowe nie potwierdzają tezy, że olej rycynowy stosowany na skórę leczy nowotwory lub jakąkolwiek inną chorobę” Na forach niekiedy pojawiają się informacje o korzystnym wpływie olejku na wielkość guzków, jakkolwiek najprawdopodobniej, to inne czynniki odpowiadają za redukcję rozmiarów niektórych zmian w tarczycy, a niekiedy błędnie wykonane usg daje fałszywy obraz rzekomo potwierdzający korzystny wpływ olejku. Proszę pamiętać, że ok. 20 % zmian ogniskowych w tarczycy ma receptory dla lewotyroksyny, tak więc w przypadku osób młodych sugerowałbym rozważenie leczenie lewotyroksyną, przy braku przeciwwskazań , co na pewno może mieć większą skuteczność niż leczenie olejkiem rycynowym. Tak więc, w razie obecności w zmian ogniskowych u młodych osób, skuteczniejsze i mniej ryzykowne są inne sposoby leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz