Hormon tarczycy - jakie skutki wywołuje na organizm?

W czerwcu 2009 r. miałam zoperowany prawy nadgarstek z powodu zdiagnozowanego zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. Badanie z czerwca 2006 r. poziomu TSH 3-cia generacja (2,48 ulU/mL), jak również inne badania krwi, wykonywane w tym roku i później, nie wskazywały na jakiekolwiek zaburzenia w metabolizmie mojego organizmu. Podwyższone poziomy hormonów tarczycy (FT3 do 9,95 pmol/L oraz FT4 do 23,8 pmol/L) i obniżone TSH 3-cia generacja do 0,040 ulU/ml stwierdzono u mnie w jesienią 2010 r. Jeden z lekarzy stwierdził, że przyczyną wystąpienia u mnie zespołu cieśni nadgarstka (a w zasadzie obu nadgarstków) były zaburzenia hormonów tarczycy. Czy to możliwe?
KOBIETA ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!
Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy jak najbardziej mogą być przyczyną zespołu cieśni nadgarstka. Szczególnie zaobserwować można ten zespół w przypadku niedoczynności tarczycy.
Rzeczywiście Pani wyniki badań z tamtego okresu nie wskazują na zaburzenia ze strony tarczycy. Jednak badania, jeśli są wykonane tylko raz nie mogą być miarodajne. Mogły być bowiem wahania hormonów w zakresie normy i tzw. niedoczynność utajona, która potem może "przejść" w nadczynność. Tak dziać się może w chorobach autoimmunologicznych tarczycy np. chorobie Hashimoto. Bardzo ważne jest więc obecnie dokładne zdiagnozowanie Pani problemu z tarczycą.
Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty