Hormon tarczycy - jakie skutki wywołuje na organizm?

W czerwcu 2009 r. miałam zoperowany prawy nadgarstek z powodu zdiagnozowanego zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. Badanie z czerwca 2006 r. poziomu TSH 3-cia generacja (2,48 ulU/mL), jak również inne badania krwi, wykonywane w tym roku i później, nie wskazywały na jakiekolwiek zaburzenia w metabolizmie mojego organizmu. Podwyższone poziomy hormonów tarczycy (FT3 do 9,95 pmol/L oraz FT4 do 23,8 pmol/L) i obniżone TSH 3-cia generacja do 0,040 ulU/ml stwierdzono u mnie w jesienią 2010 r. Jeden z lekarzy stwierdził, że przyczyną wystąpienia u mnie zespołu cieśni nadgarstka (a w zasadzie obu nadgarstków) były zaburzenia hormonów tarczycy. Czy to możliwe?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy jak najbardziej mogą być przyczyną zespołu cieśni nadgarstka. Szczególnie zaobserwować można ten zespół w przypadku niedoczynności tarczycy.
Rzeczywiście Pani wyniki badań z tamtego okresu nie wskazują na zaburzenia ze strony tarczycy. Jednak badania, jeśli są wykonane tylko raz nie mogą być miarodajne. Mogły być bowiem wahania hormonów w zakresie normy i tzw. niedoczynność utajona, która potem może "przejść" w nadczynność. Tak dziać się może w chorobach autoimmunologicznych tarczycy np. chorobie Hashimoto. Bardzo ważne jest więc obecnie dokładne zdiagnozowanie Pani problemu z tarczycą.
Pozdrawiam!