Informacje o białaczce promielocytowej AML3

Chciałabym otrzymać więcej informacji na temat leczenia białaczki promielocytowej AML3. Czy są jakieś statystyki wyleczalnośći tej choroby? Choruję na ten typ białaczki, dlatego chciałabym otrzymać więcej informacji. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Ostra białaczka promielocytowa stanowi około 10% wszystkich zachorowań na ostrą białaczkę szpikową (OBS). Rozpoznanie to wiąże się ze znacznie korzystniejszym rokowaniem niż w innych podtypach OBS. U 70-80% chorych istnieje szansa na uzyskanie remisji po leczeniu. W terapii stosuje się kwas all-transretinowy (ATRA) w skojarzeniu z chemioterapią opartą na antracyklinach (tzw. czerwona chemia). W przypadku niepowodzenia leczenia lub u chorych ze wznową, stosuje się ostatnio trójtlenek arsenu. Istnieje też możliwość wykonania przeszczepu szpiku.

Istnieje szereg tzw. czynników prognostycznych, na postawie których można wnioskować, jak pacjent odpowie na leczenie i jakie są szanse na wyleczenie. Do niekorzystnych czynników należą: stwierdzony podczas rozpoznania zwiększony poziom kreatyniny (ocena funkcji nerek), duża ilość blastów (czyli komórek nowotworowych) we krwi obwodowej oraz obecność istotnych zaburzeń krzepnięcia, a także starszy wiek, obecność mutacji FLT3.

Pozdrawiam serdecznie, życzę zdrowia i dużo siły do walki z chorobą