Interpretacja badań C-peptyd

dzien dobry prosze o interpretacje wynikow badan c-peptyd wynik 1,56 norma 1,10-4,40 i tarczycowe ft3 3,52 norma 2,00-4,40 ft41,36 norma 0,93-1,70 anty tpo5,00 norma 0.00-34,00

Dzień dobry,

Wyniki badań hormonalnych tarczcy i przeciwciał są prawidłowe. C-peptyd bliski dolnej normie świadczy o małych rezerwach czynnościowych trzustki jeśli chodzi o produkcję endogennej insuliny. Czy ma Pani rozpoznaną cukrzycę typu 1? Jeśli nie, to warto wykonać sobie oznaczenie glikemii na czczo, a jeszcze lepiej test OGTT z 75 g glukozy. W razie nieprawidłowości powinna Pani oznaczyć sobie stężenie przeciwciał antyGAD we krwi.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz