Interpretacja badania SPECT/CT przy drżeniu lewej ręki i lewej nogi

Żona ma częste drżenia lewej ręki i lewej nogi, lekarz neurolog zlecił badanie, a wynik badania brzmi następująco; ,,Scyntygrafia receptorowa DaTSCAN (SPECT/CT). W syntygraficznym badaniu OUN wykonanym techniką SPECT/CT po podaniu markera transportera dopaminy DATSCAN (123I-Joflupane), obserwuje się znacznie zmniejszone gromadzenie znacznika w skorupach oraz w głowie prawego jądra ogoniastego. Wychwyt znacznika w głowie lewego jądra ogoniastego jest prawidłowy. Wn Upośledzenie czynności neuronów części presynaptycznej układu dopaminergicznego w prążkowiach bardziej nasilone po prawej stronie". Ponieważ wizyta u neurologa wyznaczona jest w połowie lutego, zżera nas niewiadoma co oznacza to rozpoznanie. Serdecznie dziękuję za wytłumaczenie nam na chłopski rozum co to za choroba.

wykryto nieprawidłowości w obrębie jądra ogoniastego prawego; Jądro ogoniaste może odgrywać ważną rolę w stanach depresyjnych, lękowych czy po prostu pesymistycznym podejściu do życia. Jako jednemu z jąder podstawy przypisuje się mu również wpływ na czynności ruchowe i emocjonalne